Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fimo hmota

7. 6. 2012

Materiál

FIMO - jedna z nejkvalitnějších polymerových hmot na našem trhu. Můžete si vybrat měkčí provedení SOFT nebo CLASSIC. Barvy jsou vzájemně mísitelné a pokud si nevyberete z bohaté barevné škály výrobce, můžete si namíchat vlastní odstín. Kromě základní barevné řady je FIMO k dostání v kovových odstínech, transparentní (po vypálení zprůhlední), perleťové,  fosforeskující a v imitaci kamene. FIMO se fixuje zapékáním v elektrické troubě po dobu cca 30 minut na 110°C. 

Pomůcky

Pracovní podložka - podložka musí být hladká, aby se její struktura neotiskovala do FIMA  a pevná, protože při práci budete často používat řezák. Ideální jsou hladké keramické dlaždičky, které koupíte za pár korun v hobby marketu a můžete na nich FIMO rovnou i zapékat.

Řezáky - na trhu je řada profesionálních řezáků, pro začátek si vystačíte s řezákem z odlamovacího nožíku. Nezapomeňte před prací řezáky důkladně odmastit! Pro řezání drobných detailů je vhodnou pomůckou i modelářský skalpel.

Válení FIMA - povrch válečku musí mít stejné vlastnosti jako podložka - hladký, bez pórů a pevný. Dřevěné válečky raději nechejte v kuchyni, dřevo je porézní, FIMO se na něj lepí a také se dřevo snadno zabarví. Jestli je to však jediný váleček co máte doma, položte na FIMO hladkou EURO folii nebo sáček a můžete válet. Výrobce dodává i originální akrylový váleček, který však nepatří k nejlevnějším a začátečníkům stejnou službu udělá i kus novodurové trubky nebo skleněná láhev.

Strojek na nudle - při ručním válení se vám nikdy nepodaří vyválet celý plát na jednotnou tloušťku. Na strojku si můžete nastavit tloušťku jednoduchým pootočením knoflíku. Strojek oceníte také při blendování - tvorbě barevných přechodů. Jestli budete s FIMEM pracovat častěji, určitě se tato pomůcka dřív nebo později objeví i ve vaší tvořivé dílničce.
 

Čištění - pro precizní  čistou práci používejte latexové jednorázové rukavice, které snadno otřete. Fimo je vzájemně mísitelné a to i tehdy, když o to moc nestojíme.... Výbornou pomůckou jsou také obyčejné vlhčené ubrousky, kterými si při práci očistíte ruce, podložku i nářadí. Zejména strojek čistěte často a důkladně!