Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výroba svíček

7. 6. 2012

Jednoduchá výroba a snadno dostupný materiál pro výrobu svíček vás určitě zaujme. Kromě klasických  parafinových můžete odlévat svíčky z gelu nebo stáčet z voskových mezistěn které provoní váš byt medovou vůní. 

Vyrábíte-li svíčky doma, od práce nikdy neodcházejte, vosk nebo gel by se mohl vznítit!  

Materiál

Parafín - pro domácí výrobu svíček je k dostání v  malém balení 0,5 kg, v šupinkách nebo pecičkách. Jedná se o vysoce kvalitní potravinářský parafin s nízkým obsahem oleje (0,25%). Velmi dobře se taví, vyniká vysokou bělostí, průsvitností a tvrdostí. Odlévejte při teplotě 70 - 90°C.

Stearin -  šupinky 2-3 mm. Nezbytná přísada k parafinu, zabraňuje tvorbě bublinek, krystalů a různých povrchových vad. Svíčky se lépe vyklápějí z forem a nelepí se k nim. Na 0,5 kg parafinu  budete potřebovat 80 - 125 g stearinu ( cca 20%).

Gel na svíčky - k dostání v čirém nebo barevném provedení. Odlévá se do skla aby vynikla jeho průzračnost. Lze doplnit o dekorativní předměty (káva, mušličky, barevný písek aj.) Gely se taví při teplotě cca 90°C, při vyšší teplotě ztrácí svou průhlednost.

Pomůcky

Knoty - bavlněné knoty pro všechny druhy vyráběných svíček. Prodávají se na metry, nebo vytvrzené s plíškem.

Barvítka - v základních barvách (červená, hnědá, modrá, zelená a žlutá). Barvy jsou vzájemně mísitelné, můžete si tak vytvořit širokou barevnou škálu.

Aroma - ve skleněných 10 ml lahvičkách. Jsou vhodné pro parafin i gel. Svěží vůně eukalyptu, citronu nebo lesa pak provoní váš byt.

Formy na svíčky - originální formy jsou určeny pro opakované použití. Maximální teplota odlévaného vosku je 70 - 75°C, při vyšších teplotách by se tyto formy mohly zdeformovat. Nemáte-li k dispozoci teploměr, začněte odlévat když  je v hrnci  ještě pár  nerozpuštěných šupinek vosku. Nezapomeňte však k parafinu přidat stearin aby se svíčky daly snadno vyklopit.
Můžete  si také vyrobit  domácí formy  z papíru, vlnité lepenky, kelímků od jogurtů a kelímků na kávu, které  jsou však většinou jednorázové a po vyklopení hotové svíčky se znehodnotí. Nebojte se však experimentovat, svíčky z vlastnoručně vyrobených forem jsou originální a neopakovatelné .

Publikace

Svíčky - Monika Brýdová 
Svíčky - nové techniky - Jaroslav Šabatka